MYYTY Käytetty Minolta SR-T 101 & MD 50mm f1.7

Tuotetunnus (SKU): 669784 Kategoria

Alkuperäinen hinta oli: 250,00 €.Nykyinen hinta on: 199,00 €.

Tilapäisesti loppu

Tilaa ilmoitus kun saatavilla

  • Posti pikkupaketti 
Käytetty Minolta SR-T 101 & MD 50mm f1.7

Nopeat ja turvalliset toimitukset

Käytetty Minolta SR-T 101 & MD 50mm f1.7

Minolta SR-T 101 ja MD 50mm f/1.7 -objektiivi muodostavat klassisen yhdistelmän, joka vetoaa sekä filmikuvaajia että vintage-kameroiden keräilijöitä. Tässä hieman tarkempaa tietoa näistä tuotteista:

Minolta SR-T 101

  • Julkaisuvuosi: 1966

  • Kameratyyppi: 35 mm SLR (single-lens reflex)

  • Suljin: Verho-suljin, valotusajat 1/1000 sekunnista 1 sekuntiin ja bulb (B).

  • Valotusmittari: Sisäänrakennettu CLC (Contrast Light Compensator) -mittari, joka käyttää CdS-kennoja. Se toimii paristolla ja mittaa keskialuepainotteisesti.

  • Rakenne: Metallirunko, joka on erittäin kestävä ja ergonominen.

  • Kiinnitys: SR-bajonetti (tunnetaan myös nimellä Minolta MC/MD mount).

  • Erikoispiirre: SR-T 101 oli yksi ensimmäisistä kameroista, joissa oli täysin toimiva TTL (Through The Lens) -valotusmittaus. Tämä antoi käyttäjälle suuremman hallinnan valotuksessa.

SR-T 101 tunnetaan luotettavuudestaan ja yksinkertaisuudestaan. Se oli aikoinaan suosittu valokuvaajien keskuudessa, jotka arvostivat sen mekaanista tarkkuutta ja kestävyyttä.

Minolta MD 50mm f/1.7

  • Julkaisuvuosi: 1970-luvun lopulta 1980-luvun alkuun.

  • Polttoväli: 50 mm (normaaliobjektiivi, joka vastaa lähes ihmisen näkökentän perspektiiviä).

  • Suurin aukko: f/1.7, tarjoaa hyvän suorituskyvyn hämärässä valaistuksessa ja mahdollistaa kauniin bokeh-efektin.

  • Rakenteellinen laatu: Objektiivissa on useimmiten 6 elementtiä 5 ryhmässä. Linssien pinnoitteet vähentävät heijastuksia ja parantavat kontrastia.

  • Kiinnitys: MD-bajonetti (yhteensopiva Minolta SR/MC/MD -järjestelmien kanssa).

  • Käyttö: Sopii sekä yleiskuvaamiseen että muotokuvaukseen. Suuri aukko antaa luovuuden mahdollisuuksia esimerkiksi syväterävyyden hallintaan.

MD 50mm f/1.7 -objektiivi on arvostettu sen optisen laadun ja helppokäyttöisyyden vuoksi. Se on myös suhteellisen kevyt ja kompakti.

Yhdistelmä: SR-T 101 & MD 50mm f/1.7

Tämä pari on täydellinen niille, jotka arvostavat filmikuvaamisen nostalgiaa ja mekaanista käsityön tuntua. Objektiivi tarjoaa kauniin piirron, kun taas SR-T 101:n mekaaninen tarkkuus ja luotettavuus tekevät siitä erinomaisen kameran aloittelijoille tai kokeneille kuvaajille. Retrotyyli ja filmikuvaamisen käsityömäisyys vetoavat edelleen nykypäivän valokuvaajiin.

Käytetyn kunto

Laitteet ovat erinomaisessa kunnossa ja toimivat hienosti. Linssit siistit ja naarmuttomat. Käytönjäljet ovat vähäiset.

Lisätiedot

Paino 1 kg (kilogramma)
Mitat 20 × 15 × 10 cm (senttimetri)

Paketin sisältö

Käytetty Minolta SR-T 101 & MD 50mm f1.7

  • Kaulahihna
  • Linssinsuoja
  • Tuoreet paristot

VALMISTAJAN SIVUT

suodattimet

Tuoteosasto

Alaosastot

Tuotemerkki

Kameramerkki
Kameramerkki
Kiikarien suurennukset
Kiikarien suurennukset

Hinta

Hinta - slider
07400

Saatavuus

Varastotilanne

Pyydä vaihtotarjous