Käytetty Nikon B8 52mm värisuodin sininen
Tuotteen kunto
Suodin on hyväkuntoinen ja valmis käyttöön.
Klassinen sinisuodin viileämpään värisävyyn
Nikon B8 52mm värisuodin sininen on alkuperäinen Nikonin valmistama värikorjainsuodin, joka tuo kuvaan kylmemmän, sinertävän sävyn. Suodin on valmistettu Japanissa ja kierteen koko on 52mm, joten se sopii suoraan kaikkiin objektiiveihin, joissa on vastaava suodinkierre. B8-suodin on aikanaan suunniteltu etenkin filmikuvaukseen, jossa värilämpötilan säätö on tehtävä jo kuvaushetkellä linssin edessä. Musta metallikehys on kestävä ja kierre toimii jouhevasti.
Kenelle Nikon B8 52mm värisuodin sininen sopii?
Suodin sopii erityisesti filmikameran käyttäjälle, joka haluaa viilentää kuvan väriä esimerkiksi auringonlaskun tai hehkulamppuvalaistuksen aiheuttamaa lämmintä sävyä vastaan. Se on myös kiva lisä kokoelmaan klassisten Nikon-optiikoiden tai vanhempien kameroiden kanssa käytettäväksi. Digikameran käyttäjälle vastaava efekti on usein helpompi tehdä jälkikäsittelyssä, joten suodin palvelee parhaiten niitä, jotka arvostavat suoraan kuvaushetkellä tehtävää värinmuokkausta.
Tärkeimmät ominaisuudet
- Alkuperäinen Nikon-valmisteinen värisuodin
- Sininen sävy viilentää kuvan värilämpötilaa
- 52mm kierrekoko
- Kestävä musta metallikehys
- Valmistettu Japanissa
Tekniset tiedot
- Malli: Nikon B8
- Suodinkierre: 52mm
- Väri: sininen
- Valmistusmaa: Japani
Pakkauksen sisältö
- Nikon B8 52mm värisuodin
- Alkuperäinen muovikotelo
Me Fotomanilla suosittelemme Nikon B8 52mm värisuodinta erityisesti filmikuvaajalle tai klassisen kaluston kerääjälle, joka arvostaa alkuperäistä Nikon-lisävarustetta ja haluaa kokeilla värikorjaimen tuomaa sävyä suoraan kuvaushetkellä.