Kuvaus
Sigma julkaisi kompaktin valovoimaisen Sigma 28-70mm f/2.8 DG DN linssin Sony E-kiinnitykselle, joka on jopa pienempi kuin arvosteluissa menestynyt Tamron 28-75mm f/2.8 Di III RXD. Käsissä tämä huokuu hyvää viimeistelyä, jota on totuttu näkemään viime vuosina julkaistuissa Sigmoissa aiemminkin ja kuvanlaatu on huippuluokkaa.
Ottaen huomioon, että linssi on koko 28-70mm polttovälialueella f/2.8, tämä painaa ainoastaan 470g. Rakenteeltaan linssi perustuu aiemmin julkaistuun Sigma 24-70mm f/2.8 DG DN Art linssiin, mutta laajakulma lähtee 28 millistä, joten tästä on saatu tehtyä pienempi ja kevyempi.
Sigma 28-70mm f/2.8 DG DN on erinomainen valinta liikkuvalle kuvaajalle esimerkiksi matka- tapahtuma-, urheilu- ja maisemakuvauksessa. Linssi tarkentuu parhaimmillaan 19cm etäisyydelle, joten tällä kuvaat myös pienempiä yksityiskohtia.
Lähestulkoon äänetön automaattitarkennus tukee myös Sony järjestelmäkameroiden EYE-AF silmätarkennusta.
Kirkkaissa valoissa kuvaavalle on hyötyä Super Multi-Layer- ja Nano Porous linssipinnoitteesta, joka pitää linssiheijastukset paremmin kurissa ja tuo paremman kontrastin kuvaan vastavaloon kuvatessa.
Objektiivi voit käyttää Sony täydenkennon(Full Frame) sekä APS-C kennokoon peilittömissä järjestelmäkameroissa, jolloin kinovastaavuus on 42-105mm)
- Objektiivikiinnitys: Sony E
- Suurin aukko: F/2.8
- Pienin aukko: f/22
- Himmenninlehtien määrä: 9
- Suodinkierre: 67mm
- Sääsuojattu
- Paino: 470g
- Mitat: 72.2 mm x 103.5mm(halkaisija x pituus)
- Made in Japan