Samyang AF 35-150mm f/2-2.8 L-mount -se valovoimaisin
Samyang AF 35-150mm F2-2.8 L-mount on Samyangin ensimmäinen L-kiinnitykseen suunniteltu objektiivi — ja samalla markkinoiden ainut valovoimainen F2–F2.8 all-in-one-zoom L-mount-kameroille. Tamron 35-150mm F2-2.8, joka on Sony FE -version lähin kilpailija, ei ole saatavilla L-mountissa lainkaan, joten tämä Samyang on käytännössä oman luokkansa ainoa vaihtoehto Panasonic S-, Leica SL-, Sigma fp- ja Blackmagic Design -käyttäjille.
Yksi objektiivi kattaa viisi yleisintä polttoväliä: 35mm, 50mm, 85mm, 135mm ja 150mm. F2–F2.8 aukko koko zoomialueella takaa erinomaisen valon keruun ja kauniin bokehin niin muotokuva-, tapahtuma- kuin hämäräkuvauksessa. Optinen rakenne on identtinen Sony FE -version kanssa: 21 elementtiä 18 ryhmässä, joista 12 on erikoiselementtejä (2 ASP, 1 HB, 3 HR, 6 ED). UMC-monitasoheijastuksenesto minimoi haaroja ja haamukuvia.
Nopea ja hiljainen LSTM-automaattitarkennus toimii sujuvasti sekä valokuvauksessa että videokuvauksessa. Videokuvaajille objektiivi tarjoaa Dolly Zoom -toiminnon elokuvalliseen zoomausefektiin, Cinematic Video AF:n vakaaseen tarkennukseen sekä Par-Focal-tuen, joka pitää tarkennuksen paikallaan zoomattaessa. Kaksi ohjelmoitavaa tarkennuspainiketta ja kolme kustomoitavaa kytkintä antavat täyden hallinnan kuvaustyylin mukaan.
Metallirunko ja 11-kohtainen säänsuojaus tekevät objektiivista kestävän myös vaativissa olosuhteissa. Lähin tarkennusetäisyys on 0,32 m (35mm:ssä), suurennus 0,18x.
Tärkeimmät ominaisuudet:
- Polttoväli 35–150 mm, aukko F2.0–F2.8
- Optinen rakenne: 21 elementtiä 18 ryhmässä, 12 erikoiselementtiä
- Lähin tarkennusetäisyys 0,32 m (35mm), suurennus 0,18x
- Säänkestävä metallirunko, 11 tiivistystä
- Nopea LSTM-automaattitarkennus
- Videotoiminnot: Dolly Zoom, Cinematic Video AF, Par-Focal
- 2 ohjelmoitavaa tarkennuspainiketta + 3 kustomoitavaa kytkintä
- Yhteensopiva: Panasonic S-sarja, Leica SL-sarja, Sigma fp, Blackmagic Design, DJI L-mount
- Paino 1 233 g, suodinkierre 82 mm
- Samyangin ensimmäinen L-mount-objektiivi
Säänkestävä objektiivi
Sinun ei tarvitse miettiä millainen sää on, sillä objektiivissa on 12 kohdassa tiivisteet, jotka pitävät pölyn, kevyen sateen ja lumen objektiivin ulkopuolella. Tämä jos mikä on hyvä Suomen olosuhteisiin!Lyhyt tarkennusetäisyys
MOD (Minimum Object Distance) on vain 0,33m, jolla saat kuvattua kohteita hyvinkin läheltä- L-mount -bajonetti
- Polttoväli 35-150mm
- Valovoima f/2 – 2.8
- Lähin tarkennusetäisyys: 33cm
- STM-tarkennusmoottori
- Rakenne 21 elementtiä 18 ryhmässä, 9 himmenninlehteä
- Suodinkierre 82mm
- Koko 92,8 x 155,4mm
- Paino: 1,2 kg
Samyang AF 35-150mm f/2-2.8 tarjoaa erinomaisen suorituskyvyn kilpailukykyiseen hintaan!
Tämä linssi on saatavilla myös Sony FE kiinnitykselle, jonka löydät tästä!





















