Nikon Nikkor Z 70-180mm f/2.8 – Monipuolinen telezoom ammattilaisille ja harrastajille
Nikon Nikkor Z 70-180mm f/2.8 -objektiivi on luotettava ja laadukas valinta niin urheilu-, luonto- kuin muotokuvaukseen. Kiinteä f/2.8-valovoima takaa erinomaisen suorituskyvyn hämärissä olosuhteissa sekä kauniin pehmeän taustasumennuksen, joka korostaa kohdetta kuvassa.
Tämä kompakti ja kevyt telezoom on suunniteltu Nikonin Z-sarjan peilittömille järjestelmäkameroille, mikä mahdollistaa saumattoman yhteensopivuuden ja huippuluokan kuvanlaadun. Monikäyttöinen polttoväli 70-180 mm soveltuu täydellisesti dynaamisten tilannekuvien ja tarkkojen yksityiskohtien tallentamiseen, ja nopea automaattitarkennus varmistaa, että pysyt mukana myös nopeatempoisissa tilanteissa.
Objektiivissa on edistyksellinen optinen rakenne, jossa yhdistyvät ED-lasielementit ja nanokidepinnoite. Nämä vähentävät heijastuksia, haamukuvia ja värivirheitä tarjoten kristallinkirkkaita ja tarkkoja kuvia kaikissa olosuhteissa. Objektiivi on lisäksi sääsuojattu, joten se kestää vaativampiakin sääolosuhteita ja sopii täydellisesti aktiivisille kuvaajille.
Tärkeimmät ominaisuudet:
- Polttoväli: 70-180 mm
- Valovoima: f/2.8 kiinteä
- Nopea ja tarkka automaattitarkennus
- ED-lasielementit ja nanokidepinnoite huippulaatuiseen optiikkaan
- Kevyt ja kompakti rakenne
- Sääsuojattu muotoilu
Nikon Nikkor Z 70-180mm f/2.8 on oikea valinta, kun haluat yhdistää monipuolisuuden, suorituskyvyn ja erinomaisen kuvanlaadun. Vie kuvaustaitosi seuraavalle tasolle tämän telezoom-objektiivin avulla!
Ulkona kuvatessa altistuu herkästi kaikenlaisille vaihteleville sääolosuhteille. Nikkor Z 70-180mm ei juuri säästä piittaa, sillä sen liikkuvat osat on suojattu pölyä ja kosteutta vastaan. Täysin kaatosateessa objektiivi on kuitenkin suositeltavaa suojata jollakin vedenpitävällä suojalla. HUOM! Nikkor Z 70-180mm bjektiivin etuelementissä on tahroja ja sormenjälkiä hylkivä, helposti puhdistuva pinnoite, mutta suosittelemme ulkonakuvaukseen suojaavaa suodin pitämään aran objektiivin pinnan naarmuttomana.
Tarvittaessa objektiivin polttoväliä voi pidentää erikseen ostettavilla Nikonin 1.4x tai 2x telejatkeilla. Jos tulee tarve päästä vielä huomattavasti lähemmäs kohdetta, kannattaa 70-180 millisen kaveriksi ostaa Nikkor Z 180-600mm f/5.6-6.3 VR, jolloin yhteinen polttovälialue on peräti 70-600mm.
Arviot
Tuotearvioita ei vielä ole.