MYYTY
Käytetty Yashica ML 28mm f/2.8 + Tamron SP 2x Tele Converter on laajakulmaobjektiivi sekä Tamron SP 2x tele converter, jotka yhdessä tarjoavat monipuoliset kuvausmahdollisuudet.
Yashica ML 28mm f/2.8 on valovoimainen ja kompakti laajakulma Contax/Yashica C/Y bajonetille, joka sopii erityisesti maisema-, katukuvaus- ja arkkitehtuurikuvaukseen. Sen manuaalitarkennus ja metallirunko henkivät klassista laatua, ja optiikan piirto on terävää ja kontrastikasta, kuten Yashican ML-sarjalta voi odottaa.
Mukana tuleva Tamron SP 2x tele converter tuplaa polttovälin, joten tämän paketin avulla saat tarvittaessa myös 56 mm vastaavan kuvakulman. Näin yksi objektiivi taipuu kahteen eri käyttötarkoitukseen – laajakulmasta normaalin polttovälin näkymään.
Yhteensopivuus:
Objektiivissa on Contax/Yashica (C/Y) -bajonetti, joka on suunniteltu käytettäväksi Yashican ja Contaxin 35mm filmikameroiden kanssa.
Sopii myös moniin nykyaikaisiin järjestelmäkameroihin (esim. Sony E, Canon RF, Nikon Z, Fujifilm X, Micro Four Thirds) erillisen adapterin avulla – erinomainen valinta manuaalilinssien ystävälle.
Lyhyesti:
Yashica ML 28mm f/2.8 – kompakti ja laadukas laajakulma
Valovoima f/2.8 – toimii myös hämärässä
Mukana Tamron SP 2x tele converter – tuo lisää joustavuutta
Contax/Yashica (C/Y) kiinnitys
Käytetty, mutta hyvässä kunnossa














