Käytetty Sony Zeiss Vario-Tessar 16-70mm f4 ZA OSS – monipuolinen vakiozoom Sony E-mountille
Etsitkö yhtä objektiivia, joka hoitaa kaiken laajakulmasta telekuvauksen portille? Sony Zeiss Vario-Tessar T* E 16-70mm f4 ZA OSS on Sony APS-C -järjestelmän arvostetuimpia zoomeja – ja tämä yksilö on erinomaiskuntoisena nyt saatavilla käytettynä selvästi uutta edullisemmin.
Zeiss-optiikka ja käytännöllinen zoomialue
Vario-Tessar on rakennettu Carl Zeissin Tessar-optisen konseptin pohjalle: 16 linssiä 12 ryhmässä, joihin sisältyy neljä asfäärisiä elementtiä sekä yksi ED-lasi kromatisen aberraation hallintaan. Zeiss T*-pinnoite eliminoi heijastukset tehokkaasti, mikä näkyy käytännössä erinomaisena kontrastina ja värien toistona myös vastavalossa. Kuvakulma vastaa täyskennolla 24–105 mm:n zoomia – siis juuri se alue, joka kattaa maisemakuvauksen, katuvalokuvauksen ja lähimuotokuvauksen yhdellä linssin pyöräytyksellä.
Kiinteä f4-aukko koko zoomialueella on tärkeä käytännön etu: valotusasetukset pysyvät samoina zoomattaessa, eikä kameran automatiikka korjaile pitkin zoomatessa. Optinen kuvanvakain (OSS) kompensoi käsivaralta kuvattaessa tehokkaasti, mikä tekee tästä erinomaisesti toimivan myös hämärässä ja teleasennoissa.
Rakenne ja käytettävyys
Rungon ulkokuori on metallia, samoin kiinnitysrengas – tunnusomaisen tukeva ote, jota ei aina edullisemmissa zoomeissa tapaa. Automaattitarkennus on lineaarimoottoritoteutus: hiljainen ja nopea, noin 0,2 sekunnissa lukittuva. Suodinliitäntä on 55 mm eikä rotoi tarkennettaessa, mikä on polarisaatiosuotimen käyttäjälle oleellinen etu.
Kenelle sopii
Tämä on täydellinen valinta Sony APS-C -kameran (A6000, A6100, A6400, A6600 jne.) omistajalle, joka haluaa yhden laadukkaan linssiratkaisun matkalle, kadulle tai arkikuvaukseen ilman kompromisseja. Zeiss-nimikirjaimet eivät ole pelkkää markkinointia – keskialueen terävyys on huippuluokkaa ja autofokus toimii luotettavasti.
Kunto: Erinomainen – ei naarmuja tai muita käytön jälkiä
Kiinnitys: Sony E-mount (APS-C)
Polttoväli: 16–70 mm (vastaa 24–105 mm täyskennolla)
Suurin aukko: f4 (kiinteä koko zoomialueella)
Optiikka: 16 linssiä / 12 ryhmää, 4 asfääristä elementtiä, 1 ED-lasi
Pinnoite: Carl Zeiss T*
Kuvanvakain: Optinen SteadyShot (OSS)
Suljinlamellit: 7 (pyöristetty)
Lähimmäinen tarkennusetäisyys: 0,35 m
Suurennussuhde: 0,23x
Suodinliitäntä: 55 mm
Paino: 308 g
Malli: SEL1670Z
Tuotepakkaus sisältää: etulinssinsuojus, takalinssinsuojus, vastavalosuoja
Me Fotomanilla suosittelemme tätä objektiivia Sony APS-C -kuvaajalle, joka etsii yhtä laadukasta zoomobjektiivia kaikkeen – ja haluaa sen Zeiss-optiikalla ilman uuden hintaa. Fotomanin asiantuntijoiden Hyvinkäällä tarkastama ja täysin toimintakuntoiseksi toteama.









