Käytetty Helios 44-2 58mm f2
Tuotteen kunto
hyvässä kunnossa. Tarkennus ja aukonsäätö erittäin sulavaa. Hieman öljyä lehdillä, mutta ei haittaa tässä versiossa käyttöä.Helios 44-2 58mm f2 on legendaarinen neuvostoliittolainen manuaaliobjektiivi, joka tunnetaan erityisesti sen omaleimaisesta, pyörivästä bokehista. Objektiivi perustuu alun perin saksalaiseen Biotar-optiikkaan ja on valmistettu M42-kiinnityksellä, joten se soveltuu nykyisiin järjestelmäkameroihin sopivalla adapterilla. Tämä yksilö on hyvässä kunnossa, ja tarkennus- ja aukonsäätörenkaat toimivat erittäin sulavasti – monissa vastaan tulevissa Helioseissa vanha rasva on jämähtänyt ja tarkennus käy nykien, mutta tässä kappaleessa mekaniikka pelaa poikkeuksellisen hyvin. Lehdillä on havaittavissa hieman öljyä, mutta se ei vaikuta käytännön käyttöön tässä objektiivissa.
Kenelle Helios 44-2 58mm f2 sopii?
Tämä objektiivi sopii erinomaisesti kuvaajalle, joka haluaa kokeilla manuaalitarkennusta ja etsii persoonallista, hieman pehmeää ja pyörivää bokehia muotokuviin sekä luovaan kuvaukseen. Se on hyvä valinta myös niille, jotka haluavat edullisen tavan päästä käsiksi vintage-optiikan tunnelmaan digikameralla. Objektiivi ei sovi sinulle, jos etsit nykyaikaista terävää ja kontrastista optiikkaa autofokuksella – Helios on ennen kaikkea tunnelman ja luonteen väline, ei teknisen suorituskyvyn mittatikku.
Tärkeimmät ominaisuudet
- Valoisa f/2-aukko sopii hämärään kuvaukseen ja syväterävyysalueen rajaamiseen
- Omaleimainen, pyörivä bokeh joka syntyy erityisesti avoimella aukolla
- Täysin manuaalinen tarkennus ja aukonsäätö
- M42-kiinnitys, vaatii adapterin nykyaikaisiin järjestelmäkameroihin
- Tässä yksilössä erityisen sulava tarkennus- ja aukorenkaan toiminta
Tekniset tiedot
- Polttoväli: 58mm
- Suurin aukko: f/2
- Kiinnitys: M42
- Tarkennus: manuaalinen
- Aukonsäätö: manuaalinen
Pakkauksen sisältö
Helios 44-2 58mm f2 on legendaarinen neuvostoliittolainen manuaaliobjektiivi, joka tunnetaan erityisesti sen omaleimaisesta, pyörivästä bokehista.
- Helios 44-2 58mm f2 -objektiivi
Fotoman suosittelee
Me Fotomanilla suosittelemme Helios 44-2 58mm f2:ta kuvaajalle, joka haluaa lisätä valokuviinsa persoonallista tunnelmaa ja on valmis opettelemaan manuaalitarkennuksen. Tämä yksilö erottuu edukseen sulavalla mekaniikallaan, joten se on erinomainen valinta myös niille, jotka ovat aiemmin pettyneet jämähtäneisiin Helios-objektiiveihin.