Ilford Ilfocolor 400 CineTone 135-24 2 kpl
Elokuvafilmin tunnelmaa still-kuvaukseen
Ilford Ilfocolor 400 CineTone 135-24, 2 kpl on kaksoispakkaus 35mm värinegatiivifilmiä, joka tuo elokuvamaisen ilmeen still-valokuvaukseen. Filmi on valmistettu Eastman Vision3 500T 5219 -elokuvafilmimateriaalista, ja sen herkkyys on ISO 400/27°. Kyseessä on ECN-2-prosessiin tarkoitettu elokuvateollisuuden filmimateriaali, joka on sovitettu 35mm still-kameroihin – lopputuloksena on tarkka kuva, hallittu rakeisuus ja tunnistettava cine-tone-väritys. Pakkaus sisältää kaksi 24 kuvan rullaa, joten valmiina on heti 48 otosta.
Kenelle Ilford Ilfocolor 400 CineTone sopii?
Tämä filmi sopii analogisen kuvauksen harrastajalle, joka haluaa kokeilla elokuvateollisuuden materiaalia still-kuvauksessa ja on valmis viemään filmin ECN-2-kehitykseen. Filmi toimii monenlaisissa valaistusolosuhteissa muotokuvista maisemiin, katukuvaukseen ja yökuvaukseen. Huomioi, että filmi vaatii nimenomaan ECN-2-kehitysprosessin – jos käytössä on vain tavallinen C-41-kehitys, tämä ei ole oikea valinta.
Tärkeimmät ominaisuudet
- Valmistettu Eastman Vision3 500T 5219 -elokuvafilmistä
- ISO-herkkyys 400/27°, toimii vaihtelevissa valaistusolosuhteissa
- Tuottaa cinemaattisen, tunnelmallisen värimaailman
- Hallittu rakeisuus ja hyvä yksityiskohtien toisto
- Pakkauksessa kaksi rullaa – yhteensä 48 kuvaa
Tekniset tiedot
- Tyyppi: elokuvafilmi (Motion Picture Film), värinegatiivi
- Formaatti: 135 (35mm)
- Herkkyys: ISO 400/27°
- Kuvien määrä: 24 kuvaa per rulla
- Kehitysprosessi: ECN-2
- Pakkauskoko: 2 rullaa
Pakkauksen sisältö
- 2 x Ilford Ilfocolor 400 CineTone 135-24 -filmirullaa
Me Fotomanilla suosittelemme Ilford Ilfocolor 400 CineTone -filmiä analogikuvaajalle, joka haluaa kokeilla elokuvamaista väri-ilmettä omissa still-kuvissaan ja jolla on käytössään tai saatavilla ECN-2-kehitys. Kaksoispakkaus on kätevä valinta, kun haluaa varmistaa riittävän filmimäärän useampaan kuvausreissuun.