Käytetty Nikon NIKKOR AF-S 24-70mm f/2.8G ED on erittäin suosittu ja monikäyttöinen objektiivi, joka on suunniteltu täyden kennon (FX-formaatin) Nikon-kameroille, mutta se toimii myös APS-C-kennoisissa (DX-formaatti) kameroissa. Tämä objektiivi on ollut erityisesti ammattikuvaajien ja vaativien harrastajien suosiossa sen erinomaisen optisen laadun, kestävän rakenteen ja valovoimaisuuden ansiosta.
Tärkeimmät ominaisuudet:
Polttoväli: 24–70 mm, joka kattaa laajakulmasta normaaliin ja lyhyeen telepolttoväliin. Tämä tekee siitä erittäin monikäyttöisen esimerkiksi maisema-, tapahtuma-, potrettikuvaamiseen ja dokumentaariseen työhön.
Valovoima: Suuri f/2.8-aukko koko zoom-alueella mahdollistaa kuvaamisen heikossa valossa ja antaa hyvän syväterävyyden hallinnan.
Optinen rakenne:
ED-linssielementit (Extra-low Dispersion) vähentävät kromaattista aberraatiota.
Asfääriset linssielementit parantavat terävyyttä ja vähentävät vääristymiä.
Nano Crystal Coat: Pinnoite, joka vähentää haamukuvia ja heijastuksia, erityisesti vastavaloon kuvattaessa.
Automaattitarkennus: SWM (Silent Wave Motor) takaa nopean, tarkan ja lähes äänettömän tarkennuksen.
Manuaalinen tarkennus: Täysi manuaalinen ohjaus on mahdollista automaattitarkennuksen ohella.
Rakenne: Kestävä, ammattilaistason runko, jossa on sääsuojaus.
Tekniset tiedot:
Suurin aukko: f/2.8
Pienin aukko: f/22
Linssirakenne: 15 elementtiä 11 ryhmässä
Kuvakulma (FX-formaatti): 84°–34°20′
Kuvakulma (DX-formaatti): 61°–22°50′
Minimitarkennusetäisyys: 0,38 m
Suodinkierre: 77 mm
Paino: n. 900 g
Plussat:
Erinomainen optinen suorituskyky ja terävyys.
Vankka ja sääsuojattu rakenne.
Monipuolinen zoom-alue.
Miinukset:
Raskas ja hieman kookas, mikä voi rasittaa pidemmissä kuvaussessioissa.
Uudemmat mallit, kuten Nikon AF-S 24-70mm f/2.8E VR, tarjoavat kuvanvakautuksen, jota tästä mallista ei löydy.
Tämä objektiivi on loistava valinta moniin tilanteisiin ja tarjoaa ammattitasoisen suorituskyvyn vaativille kuvaajille.
Käytetyn tuotteen kunto:
Tuote on käytetty, mutta hyvässä käyttökunnossa. Zoom on hieman kuiva, mutta toimii sulavasti. Tarkennusrenkaan ja yllä olevan renkaan välissä pieni välys, ei vaikuta käyttöön.









