Godox LC500R RGB LED Light Tube – luova valotikku valokuvaukseen ja videoon
Haluatko valon, joka taipuu jokaiseen mielialaan – studion päivänvalosta elokuvamaisen kultaiseen tuntiin, dramaattisesta punaisesta jäiseen siniseen – yhdellä liukusäätimellä? Godox LC500R on 61 cm pitkä RGB LED -valotikku, joka yhdistää laajan värilämpötila-alueen (2500–8500 K) täyteen 360°-väripalettiin yhdessä kompaktissa, käteen sopivassa laitteessa. CRI 96 ja TLCI 98 -arvot takaavat, että värit ja ihonsävyt toistuvat tarkasti niin valokuvissa kuin videoissa.
CCT-tila, RGB-tila ja HSI-säätö – täysi värikontrolli
LC500R:ssä on kolme päätilaa. CCT-tilassa värilämpötilaa säädetään portaattomasti lämminvalosta (2500 K) kylmään päivänvaloon (8500 K) – täydellinen täytevalotyöhön, muotokuviin ja tuotekuvaukseen. RGB-tilassa koko 360°:n väriympyrä on käytettävissä: hue, saturaatio ja kirkkaus säädetään erikseen täysin vapaasti. HSI-tila yhdistää nämä yhdeksi intuitiiviseksi kokonaisuudeksi. Kaikki portaattomasti dimmattavissa 0–100 %.
14 FX-tehostetta ja musiikkitila
Sisäänrakennetut 14 FX-tehostetta – yhteensä 39 esiasetusta – simuloivat erilaisia valotilanteita: salama, kynttilä, tuli, televisio, hitsaus, poliisiauto, ilotulitus, hajonnut hehkulamppu ja muita. Sisäänrakennettu mikrofoni tunnistaa ympäristön musiikin ja muuttaa valon väriä ja kirkkautta rytmin mukaan – musiikkivideokuvaukseen ja livesisältöön täydellinen työkalu.
Ladonovet, RC-R9-yhteensopivuus ja 1/4″ kiinnitys
Mukana tulevat ladonovet muotoilevat valokeilan tarvittaessa ja estävät valon leviämistä ei-toivottuihin suuntiin – käytännöllinen lisä niin studiossa kuin kentällä. Laitteen saa halutessaan langattoman RC-R9-kaukosäätimen (myydään erikseen) hallintaan, jolla ohjataan kaikkia toimintoja jopa 50 metrin päästä ja jopa 6 ryhmää 32 kanavassa. Molemmat päät ovat varustettu 1/4″-20 kierteellä – kiinnitys jalustaan, puristimeen tai valojalustaan onnistuu suoraan. Sisäänrakennettu 2600 mAh litiumakku kestää täydellä teholla noin 90 minuuttia, ja AC-adapterin avulla valo toimii myös verkkovirralla.
Kenelle Godox LC500R sopii?
LC500R on loistava valinta valokuvaajalle ja videotuottajalle, joka haluaa monipuolisen, kompaktin ja edullisen RGB-valon – muotokuviin, tuotekuvaukseen, vlog-sisältöön, tapahtumakuvaukseen ja luovaan efektivalaistukseen. Sopii erityisesti käsivarakäyttöön pienen painonsa (810 g) ansiosta.
Tärkeimmät ominaisuudet:
- CCT-tila: 2500–8500 K portaaton värilämpötilasäätö
- RGB-tila: 360° väripaletti, hue / saturaatio / kirkkaus erikseen
- CRI 96 / TLCI 98: Tarkka väri- ja ihonsävytoisto
- 14 FX-tehostetta: 39 esiasetusta – salama, tuli, hitsaus, musiikkitila ym.
- Musiikkitila: Sisäänrakennettu mikrofoni, valo seuraa musiikin rytmiä
- RC-R9-yhteensopiva: Langaton ohjaus jopa 50 m, 6 ryhmää / 32 kanavaa (kaukosäädin myydään erikseen)
- Ladonovet mukana: Valokeilan muotoilu ja ohjaus
- 1/4″-20 kiinnitys molemmissa päissä: Jalusta, puristin tai valojat
- Sisäänrakennettu 2600 mAh akku: ~90 min täydellä teholla, myös verkkovirta
Tekniset tiedot:
- Teho: 23 W
- Valovoima: 5800 lux @ 1 m (CCT-tila)
- Värilämpötila (CCT): 2500–8500 K
- RGB: 360° täysi väripaletti
- CRI: 96 / TLCI: 98
- Himmennys: 0–100 % portaaton
- FX-tehosteet: 14 kpl (39 esiasetusta)
- Akku: 2600 mAh litium-ioni (sisäänrakennettu)
- Akunkesto: ~90 min @ 100 % / ~150 min @ 50 %
- Langaton ohjaus: RC-R9-yhteensopiva (kaukosäädin myydään erikseen), 2,4 GHz, 6 ryhmää / 32 kanavaa, max. 50 m
- Pituus: 61 cm (24,3″)
- Paino: 810 g
- Kiinnitys: 1/4″-20 molemmat päät
Toimitukseen kuuluu:
- Godox LC500R RGB LED Light Tube
- Ladonovet
- AC-adapteri
- Kantolaukku











