Käytetty Nikon AF-S DX 18–140mm f/3.5–5.6G ED VR
Monipuolinen yleiszoom Nikon DX-järjestelmäkameroille – matkakuvauksesta muotokuviin samalla objektiivilla.
Tuotekuvaus
Nikon AF-S DX 18–140mm f/3.5–5.6G ED VR on laajasta teleen ulottuva yleiszoom DX-koon (APS-C) Nikon-rungoille. Sen polttovälialue vastaa kinokoossa noin 27–210 mm, joten yhdellä objektiivilla onnistuvat niin maisemat, katukuvat, reissukuvat kuin tiukemmat telekuvatkin.
Objektiivissa on Nikonin VR-kuvanvakain, joka auttaa pitämään kuvat terävinä hämärässä ja pidemmillä polttoväleillä käsivaralta kuvatessa. Hiljainen SWM-tarkennusmoottori tekee tarkennuksesta ripeää ja melko äänetöntä, mikä toimii hyvin myös videokuvauksessa. ED- ja asfääriset linssielementit auttavat pitämään kuvanlaadun hyvänä koko zoomialueella.
Tuotteen kunto
Tuote on erinomaisessa kunnossa. Linssipinnat siistit ja käytönjäljet erittäin vähäiset.Ominaisuudet
Nikon F -bajonetti, DX-koon rungoille
Polttoväli 18–140 mm (kinovastaavuus n. 27–210 mm)
Valovoima f/3.5–5.6
VR-kuvanvakain, auttaa vähentämään tärähdystä useamman valotusaskeleen verran
AF-S (Silent Wave Motor) – hiljainen ja nopea automaattitarkennus
ED- ja asfääriset linssielementit parempaan piirtoon ja pienempään vääristymään
Monipuolinen polttovälialue: maisemat, matkakuvat, muotokuvat, tapahtumat
Kohtuullisen kevyt ja kompakti suhteessa zoomialueeseen
Suosio ja maine
18–140mm on suosittu ”yksi objektiivi melkein kaikkeen” -zoom Nikon DX -kuvaajien keskuudessa. Sitä kiitellään erityisesti:
laajasta mutta järkevästä polttovälialueesta
hyvästä hinta–laatusuhteesta
käyttökelpoisesta kuvanvakaajasta arki- ja matkakuvauksessa
Monelle harrastajalle se on luonteva päivitys perinteisistä 18–55mm-kittilinsseistä, koska se tarjoaa paljon lisää ulottuvuutta ilman, että tarvitsee vaihdella objektiiveja.
Jos haluat Nikon DX -runkoon yhden objektiivin, joka selviää suurimmasta osasta kuvaustilanteita reissussa ja arjessa, Nikon AF-S DX 18–140mm f/3.5–5.6G ED VR on erittäin toimiva yleiszoom.









