Kaitafilmien digitointi – anna vanhoille muistoille uusi elämä
Vanhat kaitafilmit sisältävät korvaamattomia muistoja – häitä, lasten ensiaskelia, perhejuhlia vuosikymmenien takaa. Digitoinnin avulla nämä hetket säilyvät ikuisesti ja ovat helposti jaettavissa koko perheelle. Fotoman on luotettava perheyritys vuodesta 1969 – tuomme saman huolellisuuden myös kaitafilmiesi digitointiin.
Kaitafilmit haurastuvat ja vaurioituvat vuosi vuodelta. Mitä kauemmin digitointi viivästyy, sitä suurempi riski on, että arvokkaat hetket katoavat lopullisesti. Fotomanissa olemme auttaneet satoja suomalaisia perheitä pelastamaan muistonsa – ja teemme sen huolella, ammattikalustolla.
Digitoitu video on helppo katsoa televisiosta, puhelimesta tai tietokoneelta. Voit jakaa sen perheelle, ladata pilveen tai tallentaa muistoksi muistitikulle. Alkuperäiset filmit palautamme sinulle ehjinä takaisin.
Tuetut filmityypit
Digitoimme seuraavat kaitafilmityypit:
Otamme vastaan myös haurastuneet ja osittain vaurioituneet filmit. Katkenneen filmin liimaus onnistuu 4 €/katkos.
Hinnasto
| Kelankoko | Pituus | Kesto | Hinta |
|---|---|---|---|
| 7,5 cm / 3″ | 15 m / 50 ft | n. 3 min | 10,00 € |
| 10 cm / 4″ | 30 m / 100 ft | n. 6 min | 15,00 € |
| 12,5 cm / 5″ | 60 m / 200 ft | n. 12 min | 30,00 € |
| 15 cm / 6″ | 90 m / 300 ft | n. 15 min | 60,00 € |
| 17,5 cm / 7″ | 120 m / 400 ft | n. 25 min | 90,00 € |
Esimerkkitilaus
| Palvelu | Määrä | Yhteensä |
|---|---|---|
| 7,5 cm / 3″ digitointi | 2 × 10,00 € | 20,00 € |
| 12,5 cm / 5″ digitointi | 1 × 30,00 € | 30,00 € |
| 15 cm / 6″ digitointi | 1 × 60,00 € | 60,00 € |
| Filmin liimaus | 1 × 4,00 € | 4,00 € |
| Kokonaishinta | 114,00 € | |
Näin tilaat
- Ota yhteyttä alla olevalla lomakkeella tai sähköpostitse – kerro kelojen määrä ja koot
- Lähetämme sinulle kustannusarvion ennen työn aloittamista
- Lähetä tai tuo filmit myymälään Hyvinkäälle
- Tarvittaessa voit ostaa meiltä muistitikun tai kovalevyn – tai käytämme omaasi
- Digitointiaika on noin 1 viikko, vahvistamme tarkan ajan ennen aloitusta
- Maksaminen onnistuu myymälässä tai maksulinkin kautta
Älä anna muistojen hävitä
Kellarissa pölyttyvä kaitafilmirulla voi sisältää hetken, jota et enää muista – mutta jonka haluaisit näyttää lapsillesi tai lastenlapsillesi. Jokainen vuosi kasvattaa riskiä, että filmi haurastuu liikaa digitoitavaksi. Ota yhteyttä jo tänään.







